
Прочетен: 4312 Коментари: 4 Гласове:
Последна промяна: 19.03.2013 16:20

На г/жа Пролет 9999
ЗА РАВНИ ПРАВА НА РАСТЕНИЯТА ОТ ВСИЧКИ ВИДОВЕ!
Обикновено се описват и са станали популярни тези растения, които пряко са свързани с живота и здравето на хората. Едни от тях се използват за храна, други са лечебни. Бъдещите лекари изучават предмет „Лечебни растения”. Дълъг е бил пътят на човека, за да открие тяхното въздействие върху организма му и количествата, които са необходими за да бъде въздействието им благотворно. Една такава книжка на старобългарски език от ІХ век бе написана от ръката на Свети Иван Рилский Чудотворец. В нея той описва доста лечебни растения и как да се ползват те. Книжката бе в библиотеката на Рилския манастир, но при идването на народа на власт и прехвърлянето на манастира от църквата към Шапкарката /Л. Живкова/, тази книжка изчезна. Има копия от нея на съвременния ни език.
Растенията са в основата на създаването на условията на живот на земята. Първо идват те, после идват животните. И човека. В този постинг със снимки на лишеи, мъхове и др. растения ще се опитам покажа как растенията за милиони години са превръщали скалите в почви. Продължават и сега.
В началото след застиването на лавата са скалите. После идват лишеите, които се залепват за тях. Страшно устойчиво на студ, на суша и на топлина растение е лишеят. При дъжд лишеят се запасява с вода и набъбва. Колкото обаче и да се запаси той, тази вода свършва понякога, но това не е неговият край. Той остава в спящо състояние и чака нов дъжд. Такова заспиващо при продължителна суша цвете е родопското Хаберлея Родопензис. Лишеят постепенно задържа и залепва върху себе си прах от въздуха и така го превръща в почва. Отделно от това с коренчетата си той въздейства киселинно върху скалата, като по този начин я руши и също превръща в почва.
Стотици или хиляди години лишеят въздейства върху скалата – расте - разширява се, става по-дебел, с все повече почва под себе си и жизнената му среда на камъка вече става привлекателна за мъха. Мъховете идват наготово в тънката хранителна среда, която е създадена от лишеите, задушават ги и ги изяждат. Мъховете, снети в макроплан приличат на гора. Те както лишеите задържат дъждовната вода, защото имат още по-големи нужди от вода от лишеите. Разпространяват се, надебеляват, преобразуват жизнетата среда и ето, че са я направили годна в тях да прорасте трева. Тя прораства, като задушава и изяжда мъховете. Тревата образува още по-убедително хумус от мъховете, защото задържа повече прах, сламки и др. Почвата под нея надебелява още . Ето, че тази почва вече е годна за храсти, които израстват върху тревата. Но и те не са за дълго. Семена от дървета падат между тях и покълват. Израстват постепенно, слънцето за храстите вече е отнето и те умират – стават на хумус.
Този процес бих искал да го отрази някой/я/ блогър по-подробно. А същото да направи и за дървесните видове в България, за мястото им сред природата ни. Знам, че в ниския пояс са дъбовите дървета, после следват габъра и бука, различните видове бор и над него – клекът. Следва хвойната, тревата, мъховете, лишеите. Но и те изчезват от една височина нататък
Помествам макроснимка на мравки – тези малки животинки също играят важна роля в почвообразуващия процес. Помествам също снимка и на дървесни бълхи. Тези животинки са много по-дребни от бълхите, които хапят нас или котките. Вместо с кръв, те се хранят със сок от дъбовото дърво. Те живеят по дъбовите дървета и зимуват по клоните им. През пролетта слизат на снега, където се събират на групички. Някога снегът почерняваше от тях, днес, поради изсичането на дъбовата гора тези животинки се срещат мого рядко. Още едн застрашен вид! Не ми е ясно каква роля имат те в живота на гората, но щом ги има, участват и те с нещо. И трябва да останат! Дано мутрите, които изсичат дъбовите дървета с предимстно, защото се продават най-скъпо се загрижат за този обитаващ дърветата животински вид и...спрат да изсичат гората. Защото всичко на този свят е свързано и се връща срещу рушителите на хармонията му.
Доста дебеличък и апетитен вече за мъховете лишей.
.jpg)
Лишей наподобяващ жил. блок със залепени от дясната му страна две гета с мъхове.
Лишеи
Гора под самолет или висок мост? Не! Макроснимка на мъхове на една скала.
Макроснимка на мъхове
.jpg)
Тези мъхове изглеждат според макроснтимката като палмови дървета.
Макроснимка на мъхове
Макроснимка на мъхове
Мъховете ще изтласкват лишеите първо от центъра. Както
партизаните след Деветото хората около Докторската градина.
.jpg)
Различните етапи на прехода
Мъхове се настаняват в мицела на лишеите както цигани в къща на наследници.
Мъховете ще се настанят на местото на лишеите.
.jpg)
Мъхове - дръвчета
Мъхове - дръвчета
Мъхове - дръвчета
Мъхове - дръвчета
Изглежда старото дърво няма вече имунитет срещу мъховете.
Мъхове растат по старите дървета и ускоряват края им.
Лишеи - мъхове - дръвце - почви.
Пролетта е дошла, излизайте всичките!
Червени горски мравки върху филия хляб
.jpg)
Плаж на дървесни бълхи на снега под пролетното слънце
.jpg)
Дървесните бълхи през пролетта слизат да се пекат на слънце на снега.
Поздрав към прочелите постинга ми
Авторът на постинга?
Омикрон е опустошителен - прави хроничен...
ПРЕБРОЯВАНЕ НА ЛУДИТЕ
