Постинг
24.03.2016 11:08 -
КАРТИНИ ОТ ЕДНА РАЗХОДКА ИЗ ЗАПАДН/ЛА/ БЪЛГАРИЯ - 16
Автор: planinitenabulgaria
Категория: Регионални
Прочетен: 3217 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 24.03.2016 11:09

Прочетен: 3217 Коментари: 0 Гласове:
6
Последна промяна: 24.03.2016 11:09

С посвещение на г/жа Стела 50 и пожелание да посети най-великия според мен оброчен кръст по Западна/ла/ България, този в двора на църквата на с. Брезе.
Разходката този път ще се състои от село Церово до гр. Своге. В далечното и близкото минало този регион е бил съвсем различен. Тук е било култов център на християнската религия преди ХІV век, когато турците завладяват страната ни и унищожават манастирите ни по този край. Не само планината Манастирище, наречена така заради ролята й в миналото е била с много нанастири. Огромни манастири е имало и в съседната планина, която днес наричаме Мала планина, част от прекрасната като природа и богата на исторически паметници Софийска планина. Цитирам само един от тях, този на обратната страна на рида на планината, където е с. Дреново. Минавайки покрай останките от каменната ограда на манастира съм оставал удивен от огромната площ, на която той е бил разположен. На мястото му, а това е сторено на местата на много манастири, по-късно има поставени оброчни кръстове, които да напомнят за тях. Населеното място днес сред най-предпочитаното някога място за християнска дейност се явява квартала на Своге Искрец. Той е наречен така поради огромно свлачище от с. Желен срещу вр. Грохотен, което заприщва Искъра и за кратко време се образува естествен язовир. Нивото на водата му достига почти до махала Искрец, наречена така на Искъра - Иск/ъ/рец.
Своге - такова населено място някога не е имало. Своге е местна думи и характеризира природата в някакав район. Над Своге има махали с такова име, Свогето. Хората са измислили такива имена, напр. Слатина, какъвто квртал има и в Своге, означава красива местност. Имало е махали високо над Своге и те са принадлежали към мегамахалите на Церецел, чиято площ може би надминава тази на София, ограничена от околовръстното шосе. След построяване на ж. п. линията се оформя днешнотоо Своге, което означава в края на ХІХ век. За днешното Своге съм писал доста пъти, ще спомена тагова е грагичната му история днес: ДПС, Емил Иванов, заменки, изсичане на гори, руски мафии.
На туристите обяснявам, че между реката Искрецка, след това притока й р. Сиренена, идваща от махалата Меча поляна и реката Церовска има един прекрасен рид, който започва от планината Понор и който завършва с вр. Грохотен над Своге. Този рид е удобен за живеене и по него е имало много махали, а в миналото - манастири. Мястото е благодатано за гледане на животни, но и примитивно земеделие. За заселването на това място влияне оказва и римският път от мястото на Тубдиспансера до махалата Меча поляна, където той се разделя на три. Това са били населените места около Своге някога, но те продължават по доленита на р. Искрецка чак до днешното село Бучиин проход, от където е започвало Годечко. Следват картини от прехода:
Карстов извор от Церовската река
Карстово езерце. Тук такива има стотици.
Още един турист?
Една от някогашните махали на Своге
Оброкът "Свети Спас", където всяка година местните хора "изнасят".
Следват снимки от кръста на оброка. Той е поставен тук за да напомня за древен
манастир на това място, носещ името на същия Светия.
Букелите на кръста, те са пет.
Фалосът на кръста, символизиращ сила
Следват снимки от останки от оградата на древния манастир.
Какво ми пука за природата, важното е да има пари!
Да излезат мравките от земята да се разходят на първото за годината слънце и да намерят на мравуняка си парче милинка - това наричам късмет.
Следват снимки на оброчни кръстове на мястото на друг унищожен манастир,
"Успение на Пресвета Богородица"
И тук символ на силата
.jpg)
.jpg)
Още един турист? Бяга, за да се опази, да не го стъпча...
.jpg)
Част от оградата на разрушения манастир
На този оброк не знам името, той е над махала Слатина, доста на високо.
Част от оградата на тукашния манастир
Още един оброк "Свети Спас"
Петровският кръст в началото на махала Слатина
Махленски мотиви
Следват етюди в мъхове и лишеи
.jpg)
Един кръст в този район не намерих, защото вероятно е заграден от виладжия, в двора на който имаше големи кучета. Ще отида пак...
ОТНОСНО ГЛАГОЛИЦАТА И КИРИЛИЦАТА
Местностите Карааланица и Нехтеница в Ри...
ЗА "СЛАВЯНСКАТА" НЕПИСМЕНОСТ И...
Местностите Карааланица и Нехтеница в Ри...
ЗА "СЛАВЯНСКАТА" НЕПИСМЕНОСТ И...
Следващ постинг
Предишен постинг
Няма коментари
Търсене
За този блог

Гласове: 17725