
Прочетен: 1806 Коментари: 1 Гласове:
Последна промяна: 28.07.2015 17:47

С посвещение на поетесата Дела Раи,
която често ползва определенитето „водопаден” :
Водопадът Големият скок е на последната, петата река от реките, които извират от рида Копрен и текат към с. Копиловци. Само на една от тези реки няма водопад. Всичките водопади се прекрасни.
За водопада Големия скок се тръгва от х. Копрен, пресича се четвъртата река за с. Копиловци и се ползва старият път от с. Копиловци за с. Чипровци. Малко преди да се пресече вододелното било между тези две села в посока на с. Копиловци изтича средна по големина река, идваща от водопада. В ляво от нея по долината й се устремява стратегически римски път, който пресича на няколко пъти реката и излиза под водопада. Отстоянието на водопада от хижата е около 2 чааса, като последните 40 минути има изкачване по римския път.
Долината на реката е мрачна. От двете й страни има много стръмни скалисти скатове, от които в коритото на реката са нападали големи скални късове. Виждат се участъци по брега на реката, от които робите са вадели къмъни за пътя. До днес има напълно запазени участъци от него и подпорни стени. Този път е служел вероятно за тайно прехвърляне на римски легиони през Балкана или за отстъпление след загубени битки. Основният римски път от Копиловци за билото на планината достига седловината при вр. Вражата глава, където има много голям кръстопът. Той е доста по-широк и с по-малък наклон. Ползва се до днес.
Този водопад и останалите четири в района на Чипровската планина имат удобни изходни пунктове, до които може да се достигне по асфалтов път и после да се продължи пеша до водопадите. Най-отдалечен е Чипровският водопад, на около 3 часа от центъра на град Чипровци.
Приятен път или пък виртуална разходка по картините, които прилагам към постинга.
Връщам се на Посвещението:
Поетите като по-висши същества имат умозрителни представи за водопадите, докато хората имат реални представи за тези природни красоти. Аз съм доста пръв в този списък с хората, защото само в Централния Балкан съм посетил към 100 водопада, които там наричат пръскала. Препоръчвам на поетите да посетят най-красивия водопад в страната, Видимското пръскало, като се изкачат по скалите или през гората до чашата му. За това посещение трябват доста смелост и сили. След това посещение виртуалната им представа за водопадна красота и мощ ще придобие за тях реални измерения. .1. ЗАХОЖДАНЕ КЪМ ВОДОПАДА:
.jpg)
На тази и на следващите две снимки се вижда масивът на Копрен- Трите чуки.
.jpg)
Скална кукла, характерна за Чипровския Балкан
.jpg)
Хората са ми направили път за водопада преди 2000 години!
Това е част от стратегически римски път, каквито из Чипровския
Балкан има много.
2. ПРИ ВОДОПАДА:
.jpg)
Следващите снимки са на водопада.
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
3. ОТХОЖДАНЕ ОТ ВОДОПАДА:
Скални отломъци, паднали някъде от Копрен.
.jpg)
.jpg)
Останки от стратегическия римски път
.jpg)
За тези малки водопадчета време има само ако остане от големия.
Изкъртените от тук камъни от римските роби са положени в подпорната стена на пътя.
.jpg)
Част от подпорна стена на римския път
.jpg)
Тази останка от римския път днес ползвах аз и...бръмбара от долната снимка.
.jpg)
На тази и следващите три снимки е вододелният рид между селата Копиловци и Чипровци
.jpg)
.jpg)
Красавиците Крите чуки, погледнати отзад. Виждат се само две, първият връх в дясно не принадлежи към тях.
Приятен водопаден път!
