
Писанието посвещавам на блогера Bojo12345
НА ИЗВОРИТЕ НА РЕКА ХАРМАНЛИЙСКА
/еднодневен маршрут за пловдивчани/
Малцина знаят, че изворите на река Харманлийска са една от Долините та тракийските царе. Най-посещаваната скала с тракийски скални култови ниши в този район е скалата Пармаклъкая. Това означава на български език скала с пръстови отпечатъци. Тази скала е на разстоятие 20 мин. от махала Памука. От най-високото място на селото се разкрива ридът над Долината. Освен трите големи скали, една над друга, има още много скали над Долината. За обслужване на светилищата по скалите има над тях изсечен и иззидан от траките път, доста различен от римските. Посещаването на Долината изисква доста сили и отнема няколко дни.
Друга Долина, но с доста разпръснати навсякъде по нея тракийски култови места е тази на реката Яйлъдере. Тук почти нама скали без тракийски култови ниши, но площта на тази Долина много голяма.
Третата Долина, която може да бъде посетена и разгледана в рамките на същия ден се намира само на 20 мин. от пътя преди с. Дъждовница. Тази долина е централна, но покрай нея има още две. В една от тях е пещерата Дандардъккая / Вулвата/. До нея обаче има поне час изкачване.
Маршрутът е много удбен за пловдивчани. Директно се пътува до махала Памука. След пет минути пеша се показва скалата Пармаклъкая, Долината отсреща и скалата при с. Сърница. Още 15 м. има до скалата, но да се огледа комплекса трябва доста да се пообиколи. И тук има една започната от траките пещера тип „вулва”, но не е била доправена. По почти всички големи светилища има по една такава пещера: естествена, която е била доправяна от кремъците на траките за да приеме определена форма.
Следващият обект за деня е Долината на царете при с. Дъждовница. За да се достигне тя се пътува покрай яз. Кърджали за кратко време, от където се виждат крепостта Патмос и връх Бездювен – скални красавци. Под скалите на Долината има редовно туркини, които берат смрадлика за продаване като билка. ВДъждовница в двора на джамията има артгалерия, която не съм виждал отворена.
Колата се оставя при реката, която е доста голяма и идва чак от село Яворово. По горното течение няма скали и природата е фантастична. Най-големите скални светилища са по приток на тази река, Студеното дере. За да има изглед до тях се върви около 20 мин, но за да се разгледа целия комплес трябват наколко дни. Може да се продължи още малко под скалите. Има тракийски път над светилищата, който прехвърля рида и отива в с. Костино.Там пък какви работи има! Къщите на турците са изградени върху тях и с камъни от тях.
Връщането може да стане през Черноочене и Габрово.
Разстоянието, което се пропътува е около 150 км. Денят се изпълва до последната минута, а ако останат няколко има още мноооого обекти за разглеждане.
Добре е преди да се посетят тези места да се прочете нещо за нях. Има доста снимки с тях по интернет, аз също имам в блога си стотици, както и описания на местностите и маршрути за достигане на забележителности в тях. Ако времето е хубаво и има в компанията отворен към красотата на тези тракийски светилища човек – става и добър постинг.
Много малко хора знаят за тези места, а единственият обект, който се посещава там е скалата Дандардъккая.
С удоволствие бих изминал отново този преход през ранната пролет. Тогава цветята са повече от тревата и бързат да цъфтят, защото започва сухият период. И те заспиват като хаберлеята родопензис над Бачковския манастир...
Петър Андасаров - вечното любовно недора...
Филми в моя филм
По горното течение на р.Харманлийска и нейните притоци съм ходил на риболов
преди много години.Тогава живеех в Хасково.Баща ми и други негови колеги ловци , ловуваха в този район за кеклеци (Скална яребица)Сега научавам за тези светилища,интересно ще е да се посетят.
На пещерата Вулвата миналата година бях със синът ми.Яко изкачване е до нея.
Имам снимков материал.Дойде ми идея да го пусна в пост,като прочетох твоя.
Поздрави-Божо!
Прегръдки..
