
Прочетен: 626 Коментари: 1 Гласове:
Последна промяна: 05.04 15:10

С посвещение на починалата от рак пианистка Ася Василенко:
ТЕМИ НА РУСКИ НАРОДНИ ПЕСНИ В НАЙ-ТРУДНИТЕ КАМЕРНИ ПРОИЗВЕДЕНИЯ – СТРУННИТЕ КВАРТЕТИ НА БЕТХОВЕН
Поне от месец имам доста напрегната музикална „програма”, канен съм на концерти и рецитали с млади, прохождащи в музиката бъдещи сериозни музиканти. Някои от тях са бивши ученици на съпругата ми, контактите между нас остават.
Във връзка с изявите им слушах доста техни изпълнения като солисти, участници в камерни ансамбли или като солисти с оркестър. Произведенията, които те изпълняват са ми познати много от преди времето преди те да са били родени и поради това аз винаги имам какво да им кажа за произведенията, за мястото на тези произведения сред осаналите произведения на автора, както и за връзката им с други произведения на автора и други автори. Времето, когато слушах музика за да се запознавам с нея вече е покрай мен, нямя повече масто в харддиска ми, където да я съхранявам. Дойде времето на великите изпълнители, камерни състави и филхармонии, изпълняващи произведения от различни автори и епохи, които познавам от десетки години. С вълнение посещавам и изявите на младите музиканти на сцената даващи всичко от себи си при изпълнения на музиката, в която те са се открили.
Преди две седмици завърши Конкурсът „Панчо Владигеров”. Той бе международен, проведе се в Консерваторията. Имаше доста силни участници, между които от Беларус, Русия, Полша, Хърватия и др. страни, в журито имаше видни музиканти от цял свят, вкл. от Южна Корея. Произведенията, които бяха изпълнявани бяха много трудни, цитирам Сонатата в си минор от Лист.
Много ми е трудно да кажа кой изпълнител най-много ми харесва от тези, които са най-добри. Отчитам какъв труд е положен, как детството, игрите, са били пренебрегнати заради изкуството. В репертоара на кандидатите за победител на конкурса има произведения от автори, където те са по-силни отколкото при други автори. Имах предвид трима кандидати достойни за престижа в еднаква стерен. На заключителния концерт обаче, когато се изпълняваше концерт за пиано и оркестър най-убедителен, бих казал над всички, бе Ивайло Василев. Той е роден музикант, а като пианист над него поставям само една рускиня на неговата възраст, Александра Довган, страхотна, особено при полифонията. На 18 години тя вече е завършен артист.
Ивайло се справи блестящ с Петия концерт на Бетховен, по-хубаво изпълнение рядко съм слушал. След това изпълнение аз бях сигурен, че той ще е победител, така и стана.
Интереното за мен в случая бе изпълнението на тимпанистката в оркестъра. Железен ритъм, тремоло на тимпана като звънец, съвършенство. Такава бе тимпанистката на Филхармонията, Румяна, заемаща този пост дълги години. Имам някакъв рефлекс, при възприемането на музиката, ухото ми следи с внимание тимпана.
Руска тема в произведение на германски композитор – има и такава. Цитирам два повода, първият от времето на Бах. Руският посланик в Лайпциг, Кайзерлинг, поръчва на Бах да му напише музика, която да го приспива, защото не можел да спи. Бах твори безсмъртното си произведение Вариации Голдберг. Поводът не е на основата на музиката, а страничен.
По времето на Хайдн пък е трябвало да се окаже внимание пак на руския посланик, този път във Виена.Хайдн му посвещава 6 квартета, наречени Руски. И тук поводът не е музикален, но квартетите са прекрасни и вдъхновяват Моцарт да напише неговите 6 квартета, посветени на Хайдн, върхът в този жанр за онова време.
При Бетховен поводът да включи руски теми в три от своите квартети е именно музиката. Във Виена по неговото време посланик е княз Разумовски. Той е голям любител на музиката, свири прилично на цигулка. Спонсорира музиката, лично Бетховен, познават се и дори в квартета на Шупанциг понякога Разумовски свири партията на втората цигулка. Този княз носи от Русия музикален материал на Бетховен, теми от руски народни песни. Бетховен ги харесва и ги включва като теми в своите Три струнни квартета оп. 59, посветени на княз Разумовски. Те звучат страхотно, руски теми в произведение на германец и то в най-сложната камерна музика, струнният квартет. Прилагам в линкове тези квартети.
Княз Разумовски събира в посолството огромна нотна библиотека, но при пожар всичко изгаря...
А сега за Посвещението:
Госпожата бе дълги години преподавател по пиано в НМУ „Л. Пипков”. Съпругът й, Александър Василенко е професор в НМА „Панчо Владигеров”. Голямата им дъщеря, Виктория, също е пианистка, преподавател е в НМА, а малката дъщеря, Валерия, започва кариера на певица. Музикално семейство.
Василенко е украинец, преселили са преди много години в България. С него говорим за музика, но и за случващото се в Украина, за което той много страда. И пита, как е възможно толкова много хора в България да подкрепят агресията на Путин.
Четвъртият линк, от Струнния квартет на Бетховен, част 3, наречена Благодарствена песен по случай оздравяването е за опечленото семейство. Това е музика за професионални музиканти.
Мир на госпожата, твърде рано почина, на 59....
Кое е наложило цялостното преасфалтиране...
Имаме некомпетентна и нагла комунистка з...
06.04 14:35
