
КОНЦЕРТЪТ ЗА ПИАНО И ОРКЕСТЪР НА ЛАЗАР НИКОЛОВ – ЕДИН МАЛКО ИЗВЕСТЕН ШЕДЬОВЪР !!!
Миналата година се навършиха 100 години от рождението на нашия голям композитор, Лазар Николов. Във връзка с тази годишнита имаше концерти с негови творби. Той е творил в много жанрове, оставяйки прекрасни творби с български теми в тях.
Лазар Николов, подобно на Дмитрий Шостакович е обвинен от комунистическите власти във формализъм в творчеството му. В списанията и вестниците, които отразяват и музикалните изяви в България по време на комунистическото управление на страната ни, неговите произведения се предствавят за формалистични, които звучат грозно, в тях няма мисъл. Това не е така, но и тогава е имало тролове, каквито сега щъкат в социалните мрежи. Цитирам 1949 г, когато срещу него се води най-жестоката пропаганда. Тонът за тази пропаганда е подаден от Москва. Съзнателно не пиша името на известния съветски /арменски!/ композитор, който не е доволен от творбите на Лазар Николов. Колкото Шостакович знае що е това формализъм, което му вменяват като престъпление срещу социалистическата култура, толкова го е знаел и Лазар Николов. Като не знаят обаче в какво ги обвиняват, това не значи, че спрямо тях законът не се прилага. И...следва психологически тормоз. Творците пишат и не смеят да си представят произведенията. А да тормозиш един творец е нещо ужасно. Давам пример със Симфонията концертанте за виолончело и оркестър от Прокофиев. Чувалсъм, че от НКВД не са доволни от това произведение и го унищожават. По-късно по памет Прокофиев го възстановява, но не е същото. Подобно е положението с Четвъртата симфония на Шостакович, но от НКВД не я унищожават и тя е изпълнена 25 години след създаването й ....в Лондон.
Вчера за трети път след създаването преди 70 години на Концерта за пиано и оркестър на Лазар Николов, той бе изпълнен блестящо от Маргарита Илиева. Тя се раздаде в музиката, изпълнението й бе връх! Дано и други да могат да изпълнят така Концерта. Концертът е прекрасен – типично българско произведение на най-високото ниво. Изразявам благодарност към организаторите на тази изява - Врачанският симфоничен орексътр и специално към Маргарита Илиева, една от най-достойните ни фигури в областта на музиката, преподавател в НМА „Панчо Владигеров”. Врачанският оркестър също беше на ниво.
След концерта разговарях с проф. Виктор Чучков. Той бе въодушевен от музиката и от изпълнението и изказа пожелание, този концерт да звучи по често. Такова велико произведение, написано пред 70 години, а изпълнявано само три пъти до сега.
Ако се появи запис от изявата във Ю-туб, ще поместя и линк.
Ние, българите, имаме големи таланти в музиката като композитори и изпълнители, а други, макар и немузиканти, но принадлежащи към народ, който обича музиката, сме превърнали музиката в част от живота ни.
ЩЕ ТРИУМФИРА ЛИ ЗЕЛЕНОТО ... „НЕЩО” ?
Столичен общински съвет гласува доверие ...
